JAVNI POZIV POTENCIJALNIM KORISNICIMA BESPOVRATNIH SREDSTAVA ZA MJERU PODRŠKE INVESTICIJAMA U PRERAĐIVAČKE KAPACITETE I MARKETING POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBENIH PROIZVODA
Projekti EU4AGRI i EU4AGRI-Recovery objavili su javni poziv potencijalnim korisnicima bespovratnih sredstava za mjeru podrške investicijama u prerađivačke kapacitete i marketing poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, vrijedan 5 milijuna KM.
Ovaj javni poziv kao i smjernice za potencijalne podnositelje prijava se isključivo odnose na mjeru podrške u prerađivačke kapacitete poljoprivredno-prehrambene industrije kroz uvođenje inovacija i razvoj novih i/ili unaprijeđenje postojećih proizvoda, marketinških alata, te osiguranje kontinuiteta poslovanja i sigurnog zdravog radnog okruženja.
Na javni poziv se mogu prijaviti obrti, poduzetnici, udruženja i poduzeća, mikro, mala i srednja poduzeća koja zapošljavaju manje od 250 radnika, te svi projekti koji se isključivo odnose na proizvodnju proizvoda za ljudsku prehranu, a u sklopu sektora: prerade voća, prerade gljiva, ljekobilja, začinskog bilja, vinarstva i prerade maslina, prerade povrća, prerade mlijeka, prerade meda, prerade mesa, prerade jaja, prerade i konzerviranje riba, prerade žitarica, te proizvodnja gotove hrane i jela.
Podnositelji prijava mogu podnijeti samo jednu prijavu na ovaj javni poziv. Podnositelji prijava mogu podnijeti prijave za projekte definirane ovim javnim pozivom isključivo samostalno. Prijave više podnositelja u okviru jednog prijedloga neće biti uzete u obzir. Podnositelji prijava su odgovorni za realizaciju projekta uključujući i financijske obveze.
Podnositelji prijave koji su u prethodnom periodu koristili financijsku podršku kroz mjeru podrške investicijama u prerađivačke kapacitete i marketing poljoprivredno-prehrambenih proizvoda (odnosi se na mjeru financiranu od strane EU4AGRI/EU4AGRI-Recovery) se smatraju neprihvatljivim podnositeljima.
Sredstva podrške po jednoj prijavi mogu iznositi od 30.000 KM do 300.000 KM i mogu se koristiti samo za financiranje prihvatljivih troškova (navedeni iznosi ne uključuju PDV koji se smatra neprihvatljivim troškom).
Maksimalni iznos tražene financijske podrške za projekte koji spadaju pod LOT1 ne mogu biti veći od 80.000 KM (iznos bez PDV-a), dok iznos tražene financijske podrške za projekte koji spadaju pod LOT2 moraju biti od 80.001 KM do 300.000 KM (iznosi bez PDV-a).
Iznos obveznog financijskog učešća podnositelja prijave (odnosi se na oba LOT-a) je 30% ukupnih prihvatljivih troškova. Sufinanciranje mora biti novčano te se učešće neke druge vrste neće uzimati u obzir.
Prijave se mogu podnijeti od 15. siječnja 2023. godine, dok je krajnji rok 06. ožujka 2023. godine do 15:00 sati. Prijave podnesene kroz druge kanale (pošta ili email) se neće uzeti u razmatranje.
Kako se prijaviti na javni poziv?
Korak 1: Pročitajte dokument Smjernice za podnositelje prijava u kojem se nalaze sve informacije o kriterijima javnog poziva, načinu popunjavanja i dostave prijave.
Korak 2: Prateća dokumentacija za prijavu na javni poziv:
- Prilog 1a-Poslovni plan-narativ
- Prilog 1b-Poslovni plan
- Prilog 1c-Projektni prijedlog
- Prilog 1d-Projektni prijedlog
- Prilog 2-Pismo namjere o sufinanciranju
- Prilog 3-Rekapitulacija sirovina
- Prilog 4-UN globalni principi
- Prilog 5-Izjava o povezanim licima
- Prilog 6-Izjava Podnositelja prijave o broju radnih mjesta koja će biti kreirana
Prijave se podnose isključivo putem elektronskog sustava dostave prijava https://javnipoziv.undp.ba/ koji je osigurao EU4AGRI projekt. Dostavljanje prijava u bilo kojem drugom formatu (e-mail, pošta, fax i sl.) nije prihvatljivo i prijave dostavljene na taj način neće biti uzete u razmatranje.
Prva online informativna sesija bit će održana putem Facebook stranice projekta EU4AGRI, a vrijeme održavanja informativne sesije bit će objavljeno naknadno.
Dodatna pitanja u vezi ovog poziva se mogu dostaviti putem formulara za pitanja na web stranici projekta javnipoziv.undp.ba. u vremenskom periodu od 15.01.2023. do 28.02.2023. godine. Na sva pitanja koja stignu prije ili poslije navedenog roka se neće odgovarati.
U sklopu EU4AGRI, EU pruža podršku jačanju konkurentnosti poljoprivrede i ruralnom razvoju u BiH. Kroz EU4AGRI-Recovery, EU pruža podršku Bosni i Hercegovini u ublažavanju ekonomskih efekata pandemije COVID-19 na poljoprivredno-prehrambena poduzeća i operatere ruralnog turizma, te osiguranje kontinuiteta njihovog poslovanja, dok se kroz EU4BusinessRecovery utječe na smanjenje posljedica izazvanih pandemijom na poljoprivredna i turistička poduzeća, mikro, mala i srednja poduzeća. Za sva tri projekta Europska unija izdvojila je 28 milijuna eura.
Izvor: https://eu4agri.ba/