ODRŽAN PRVI SASTANAK I RADIONICA ZA IZRADU „STRATEGIJE RAZVOJA CIVILNOG DRUŠTVA U ŽUPANIJI ZAPADNOHERCEGOVAČKOJ ZA RAZDOBLJE 2025. – 2030.“
U Ljubuškom je 21. svibnja 2025. godine održana uvodna radionica kojom je službeno započeo proces izrade „Strategije razvoja civilnog društva Županije Zapadnohercegovačke za razdoblje 2025.–2030. godine“. Cilj ovog strateškog dokumenta je osigurati poticajno okruženje za djelovanje organizacija civilnog društva, ojačati suradnju s javnim institucijama te omogućiti aktivno sudjelovanje civilnog društva u razvojnim i integracijskim procesima.
Nositelj izrade Strategije je Ured Vlade Županije Zapadnohercegovačke za europske integracije, koji će koordinirati aktivnosti te surađivati s institucijama, općinama, gradovima, akademskom zajednicom i predstavnicima civilnog sektora. Radionica je organizirana uz tehničku asistenciju projekta EU for Civil Society (EU4CS), koji financira Europska unija, a čija je misija jačanje kapaciteta vlasti na svim razinama za uključivanje organizacija civilnog društva u procese donošenja odluka.
Predsjednik Vlade Županije Zapadnohercegovačke, Predrag Čović, izjavio je tijekom obraćanja kako je razvoj civilnog društva od ključnog značaja za razvoj cijele Županije te jačanje demokracije i transparentnosti:
“Otvoreni smo za dijalog i sve inicijative koje dolaze iz civilnog sektora, vodeći računa da su usmjerene na javno dobro. Vlada Županije Zapadnohercegovačke je napravila prvi korak, ali očekujemo uključivanje svih relevantnih dionika – od institucija do građanskih inicijativa. Niti jedna institucija ne zna sve – upravo zbog toga trebamo čuti glas civilnog društva,” poručio je predsjednik Čović.
Ravnatelj Ureda za europske integracije, Ivan Jurilj, naglasio je u obraćanju da je riječ o početku važnog procesa koji ne podrazumijeva regulaciju rada organizacija civilnog društva, već otvaranje prostora za dijalog i zajedničko djelovanje: “Vlada je donijela odluku kako bi stvorila platformu partnerstva s civilnim društvom, uz konkretne mjere potpore i kanaliziranje inicijativa, projekata i ideja koje dolaze iz civilnog sektora,” rekao je ravnatelj Jurilj, istaknuvši važnost uključivanja lokalnih organizacija civilnog društva u europske integracijske procese.
Voditelj projekta EU4CivilSociety, Igor Stojanović, istaknuo je u obraćanju kako je cilj projekta pomoći vladama da uspostave učinkovitiji dijalog i suradnju s organizacijama civilnog društva:
“Naša misija je tehnička podrška svim razinama vlasti kako bi ojačali svoje kapacitete i uključili civilno društvo u donošenje odluka. Radimo s vladama, ali u interesu organizacija civilnog društva i građana,” naglasio je Stojanović.
U narednim mjesecima planirani su dodatni sastanci, tematske radionice te online platforme za sudjelovanje, kako bi se izrada Strategije razvoja civilnog društva u Županiji Zapadnohercegovačkoj za razdoblje 2025. -2030. odvijala uz aktivno sudjelovanje svih zainteresiranih aktera.