Tel: +387 39 703-100
Fax: +387 39 852-233

Fra Didaka Buntića 14.
88220 Široki Brijeg

KONFERENCIJA O EU STRATEGIJI ZA DUNAVSKU REGIJU

Prva konferencija u nizu planiranih aktivnosti u periodu u kojem BiH predsjedava EU strategijom za dunavsku regiju održana je danas u Mostaru, u organizaciji Direkcije za europske integracije BiH, a uz prisutnost mnoštva sudionika iz više europskih zemalja, predstavnika Europske komisije, koordinatora za prioritetna područja same strategije, te predstavnika više nivoa vlasti i drugih organa i institucija u BiH.

U pozdravnom govoru na početku konferencije imena ''Zajedno jači'', održane u hotelu Mostar, premijerka Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač pozdravila je okupljene, ne krijući ponos zbog činjenice da je upravo administrativno središte HNŽ-a domaćin ovog događaja.

- Odabir organizatora u tom pogledu uopće nije slučajan. Ova, kao i sve ostale strategije pod pokroviteljstvom EU-a, otvara višestruke šanse integriranja i rasta za zemlje različite ekonomske snage. Vlada HNŽ-a u više navrata je izrazila i javno komunicirala punu opredijeljenost za europski put BiH, kao i za našu direktnu uključenosti u EU programe i projekte, s posebnim akcentom na prekograničnu suradnju, razmjenu znanja, iskustava i jačanje zajedničkih kapaciteta usmjerenih dostizanju jasno postavljenih ciljeva. Danas nas okuplja moćno ime Dunava, a na tragu svojih opredjeljenja, Vlada HNŽ-a snažno podupire četiri glavna stuba EU strategije za dunavsku regiju: Povezivanje i očuvanje okoline, jačanje prosperiteta i jačanje institucionalnih kapaciteta i sigurnosti – rekla je Buhač, akcentirajući posebno zanimanje županijske vlasti za teme ove konferencije koje se odnose na upravljanje vodama, kao i na jačanje internacionalne suradnje vezane za hitni odgovor i upravljanje rizicima od neprilika, prije svega poplava i požara.

- HNž se svake godine suočava sa požarima koji ugrožavaju živote ljudi, imovinu i naša prirodna bogatstva. Zato ulažemo snažne napore na aktivnostima prevencije, posebno u opremanja i moderniziranja službi za hitan odgovor, odnosno za borbu protiv svih prirodnih neprilika, kao i neželjenog ljudskog utjecaja na naše živote i okolinu. Upravo ove godine napravili smo važan iskorak omogućivši najam protupožarne letjelice koja će tijekom požarne sezone biti smještena na Aerodromu Mostar. Ona će biti na raspolaganju i nama i našim susjedima koji se nađu u stanju potrebe, a naš dugoročni cilj svakako ostaje trajna nabavka letjelica za gašenje požara – akcentirala je premijerka, osvrnuvši se i na lanjsku tragediju u Jablanici i Konjicu.

- Prošlog listopada je, nažalost, cijeli svijet pratio izvještaje iz naših krajeva, kada su nas pogodile razorne poplave i odnijele 24 života naših sugrađana, nanijevši materijalne štete koje se mjere u stotinama milijuna eura. Iz ovako bolnih iskustava sa onim najvećim gubicima, a to su ljudski životi, jasno je da svi zajedno moramo učiniti maksimalne napore na tragu ne samo otklanjanja nastalih šteta nego posebno na strateškim planiranjima u cilju sprječavanja, odnosno ublažavanja onog što u budućnosti može da se dogodi bilo kojoj regiji i zajednici – jasno je poručila Marija Buhač.

Screenshot 20250403 123814 Chrome 1

Dodala je da je ključ u predviđanju, investiranju u sustave obrane i zaštite i uopće preventivnomu radu, ali i da je međunarodna, prekogranična, međuinstitucionalna, bilateralna i multilateralna suradnja unutar EU strategija najbolji put razvijanja što efikasnijih odgovora na svaku vrstu neprilika koje nas mogu snaći.

- Sila prirode ne poznaje ni ljudske ni administrativne granice i krucijalno je da se uspostavi čvrst i efikasan sistem zajedničkog koordiniranog pristupa i rada u vanrednim okolnostima. Duboko vjerujem da ćemo jačanjem kapaciteta svih ključnih sudionika, odgovarajućim obukama, razmjenom dobrih praksi i uspostavljenjem još snažnije mreže suradnje, biti sposobniji snažnije odgovoriti na izazove i ojačati otpornost i održivost na područjima naše nadležnosti i odgovornosti za naše sugrađane, njihovu imovinu i naše zajedničko civilizacijsko prirodno i svako drugo naslijeđe. Vlada HNŽ-a zato je odlučna da se uključi se u sve projekte koji će pomoĆI dostizanju tih ciljeva – zaključila je Buhač.

Ispred Ureda Vlade Županije Zapadnohercegovačke za europske integracije na konferenciji su sudjelovali ravnatelj Ivan Jurilj, pomoćnica ravnatelja za europske integracije Ljubica Vranjković i stručna savjetnica za pravne poslove Lucija Kvesić.

Izvor: https://www.vlada-hnz-k.ba/hr

© Copyright 2025 Ured Vlade Županije Zapadnohercegovačke za europske integracije.
All Rights Reserved.

Search