Tel: +387 39 703-100
Fax: +387 39 852-233

Fra Didaka Buntića 14.
88220 Široki Brijeg

NORVEŠKA ULAŽE U SIGURNOST I STABILNOST ZAPADNOG BALKANA: TRI MILIJUNA EURA ZA 33 PROJEKTA

SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan je četvorogodišnji regionalni projekt koji u regiji Zapadnog Balkana implementira konzorcij koji vodi Centar za promociju civilnog društva (CPCD) iz BiH, s partnerima Institute for Democracy and Mediation (IDM) iz Albanije i Center for Research and Policy Making (CRPM) iz Sjeverne Makedonije.

Norveško ministarstvo vanjskih poslova nastavlja ulagati sredstva u razvoj i sigurnost šest zemalja Zapadnog Balkana, a poseban naglasak se stavlja na jači utjecaj civilnog društva u području sigurnosti i stabilnosti, kao i dobrog upravljanja.

SMART Balkan posebno potiče regionalnu suradnju i stavlja fokus na važne teme u sektoru kroz regionalne projekte, konferencije, studijske posjete, online susrete i povezivanje s dijasporom. Od 2022. godine traje regionalni projekt SMART Balkan, kroz koji se dodjeljuju financijska sredstva za organizacije civilnog društva, medije i neformalne grupe. Kroz ovaj četverogodišnji projekt će biti dodijeljeno 450 grantova u ukupnom iznosu od 14,5 milijuna EUR.

Iako projekt nudi podršku kroz sedam vrsta grantova, prilagođenih za razne aspekte djelovanja civilnog društva, ipak je potrebno istaknuti da SMART Balkan dodjeljuje i operativne (core) grantove. „Operativni grant predstavlja suštinsku podršku djelovanju organizacije koja je usmjerena na rezultate u zajednici i jačanje internih struktura organizacije kako bi bila relevantan i snažan glas ciljnih grupa zbog kojih je i osnovana“ - izjavila je Dajana Cvjetković, menadžerica projekta.

Početak 2023. godine je obilježen potpisivanjem ugovora za 33 granta, od čega je dodijeljeno 9 regionalnih grantova u ukupnom iznosu od 1,692,000 EUR i 24 operativna granta u ukupnom iznosu od 1,234,000 EUR. Na javni poziv je pristiglo 365 aplikacija, 234 za operativni grant i 122 za regionalni grant, iz čega se jasno vidi potreba i želja organizacija da djeluju više strateški, u skladu s misijom i fokusom na rezultate ali i institucionalno jačanje koje je prijeko potrebno u vremenu kada bilježimo degradaciju i sužavanje prostora za djelovanje civilnog sektora u svih 6 zemalja.

Lista organizacija koje su dobile grantove su dostupne na web stranici www.smartbalkansproject.org.

Trenutno su otvoreni pozivi za nove grantove u svih 6 zemalja, i to za organizacije koje rade na nacionalnom nivou, lokalne organizacije, medije i kreativne grupe. Planirana je podrška za više od 110 projekata u ukupnom iznosu od 2,8 milijuna EUR. Rok za predaju projektnih prijedloga putem Grants Management Platforme je 15. veljače 2023. godine.

„Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške nam je kroz SMART Balkan projekt pružilo povjerenje kao lokalnom konzorciju ne samo u smislu upravljanja projektom i financijskim sredstvima, nego i u implementaciji metodologije za jačanje kapaciteta i uloge organizacija i dodjele operativnih grantova kao najizazovnijeg procesa u grant shemi. Ovim pristupom je donator pokazao svoju odlučnost da zaista radi sistematično, hrabro i suštinski na razvoju civilnog sektora koji je neophodan za stabilan, miran i održiv region. S druge strane, mi kao konzorcij smo sretni da je donator prepoznao naše vrijednosti: transparentnost, lokalno vlasništvo, profesionalizam i integritet, koje ćemo nastojati inkorporirati u svaki segment projekta“- kaže Cvjetković.

 Cilj projekta je jačanje participativnih demokracija i euroatlantskih integracija na Zapadnom Balkanu kroz osnaživanje organizacija civilnog društva i mreža za jaču i aktivniju ulogu u stvaranju mirnih i inkluzivnih društava za održivi razvoj u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji. Projekt financira Ministarstvo vanjskih poslova Norveške s više od 17 milijuna EUR.

 

Izvor: https://snagalokalnog.ba/

 

© Copyright 2025 Ured Vlade Županije Zapadnohercegovačke za europske integracije.
All Rights Reserved.

Search